Różnice i podobieństwa między zamkami elektronicznymi a kontrolą dostępu

Nosalowy Park & SPA Zakopane
2 października 2020

Postęp technologiczny zdecydowanie sprzyja zwiększonemu bezpieczeństwu w hotelarstwie. Najlepszym tego dowodem jest rozwój zamków elektronicznych oraz systemów kontroli dostępu, które są coraz bardziej niezawodne, wygodniejsze w użytkowaniu i pozwalającą na dużą elastyczność w przydzielaniu uprawnień dla Gości i Personelu. W tym poście podpowiemy Ci, z czego się składają i jakie są główne różnice i podobieństwa pomiędzy kontrolą dostępu a hotelowymi zamkami elektronicznymi.

Co to jest hotelowy zamek elektroniczny?

W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli mechanicznych, hotelowe zamki elektroniczne współpracują z elektromechanicznym zamkiem wpuszczanym, który umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi poprzez blokowanie / odblokowywanie rygla / zapdaki. Wśród wielu zalet tych urządzeń wyróżnia się przede wszystkim bezpieczeństwo i wygdę obsługi.
Te blokady zamków są znacznie trudniejsze do sforsowania niż zamki konwencjonalne, a zatem oferują znacznie wyższy poziom pewności, zarówno dla Gości jak też właścicieli obiektów hotelowych. Ponadto, ponieważ klucze nie są potrzebne, ryzyko ich zgubienia lub konieczności wymiany zamka już nie istnieje, co oznacza również oszczędność pieniędzy.

Co to jest kontrola dostępu?

Jest to system technologiczny, który pozwala uprawnionym użytkownikom wejść do określonych obszarów i jest ogólnie przeznaczony do użytku zbiorowego; gwarantując, że w danym miejscu są tylko osoby z wcześniejszą akredytacją. System taki zapewnia również rejestr czasowy przepływu dostępu bez konieczności zatrudniania dodatkowego „fizycznego” personelu nadzoru (ochrony).

Kontrole dostępu są instalowane przy głównych wejściach lub garażach, na przykład w celu regulowania dostępu do wspólnych obszarów w hotelach, siłowniach, biurach, osiedlach i mieszkaniach turystycznych. Zatem tylko odpowiednio upoważnione osoby mogą wejść na przykład na baseny, sale ćwiczeń, szatnie, garderoby, garaże lub windy.

Różnice i podobieństwa między zamkami elektronicznymi a kontrolą dostępu

Głównym czynnikiem różnicującym jest to, że zamki elektroniczne są przeznaczone do bardziej ograniczonych przestrzeni (zarezerwowanych dla niewielkiej liczby osób), takich jak pokoje hotelowe; natomiast systemy kontroli dostępu są stosowane na obszarach o większym natężeniu ruchu, takich jak budynki instytucjonalne lub o ośrodki rekreacyjno-sportowe.

Mimo to oba mechanizmy mają wspólny rozwój technologiczny i ten sam cel: pomoc w zwiększaniu bezpieczeństwa we wszystkich rodzajach obiektów. Ponadto zarówno zamki, jak i kontrola dostępu mogą być zdalnie monitorowane online, za pośrednictwem komputera lub smartfona, dzięki łączności między urządzeniami Bluetooth a sieciami Wi-Fi w budynkach za pośrednictwem odpowienich bramek internetowych.

Rodzaje zamków elektronicznych i kontrola dostępu

W ostatnich latach technologie związane z kontrolą dostępu bardzo mocno ewoluowały, zapewniając niespotykane dotąd poziomy niezawodności, wygodny i bezpieczeństwa. Obecnie najbardziej popularnymi modelami zamków elektronicznych i kontroli dostępu w hotelach, są urządzenia oparte o poniższe technologie:

Klawiatura numeryczna


Posiada klawiaturę, która otwiera mechanizm po wprowadzeniu odpowiedniego kodu PIN. Jego główną zaletą jest spokój ducha w przypadku ewentualnej kradzieży lub zgubienia, ponieważ wystarczy zapamiętać hasło, aby wejść do danego pomieszczenia.

Karty zbliżeniowe MiFare

Jest to obecnie najbardziej popularne rozwiązanie stosowane w hotelach lub biurach. Karta działa w technologii zbliżeniowej MiFare, zgodnie z wcześniej nadanymi uprawnieniami przez Personel Recepcji. Aby otworzyć pomieszczenie, wystarczy zbliżyć kartę do zamka na drzwiach lub czytnika na ścianie. Najpopularniejszym nośnikiem danych jest karta, ale może to być dowolny format (np. bransoletka lub brelok).

Bluetooth

Jest to to najbardziej zaawansowana technologia, które pozwala na otwarcie danego pomieszczenia za pomocą technologii Bluetooth i odpowiedniej (bezpłatnej) aplikacji na smartfony. Jest to szczególnie przydatne w przypadku rezerwacji hotelowych i kwater turystycznych, ponieważ można odprawić się online i uniknąć niepotrzebnego czekania w recepcji. Zaletą jest również fakt, iż w przypadku obietków bez Personelu Recepcji w godzinach nocnych, Goście, którzy przyjada późno w nocy, mogą swobodnie wejść do Hotelu i swojego pokoju.

Jedną z najważniejszych zalet powyższych technologii, jest to, że mogą jednocześnie występować w jednym zamku / czytniku. W ten sposób różne modele łączą otwieranie przez Bluetooth, kartę zbliżeniową MiFare i kod numeryczny, dzięki czemu użytkownicy mogą wybrać najwygodniejszą dla siebie metodę. Kontrola dostępu poprzez Bluetooth oraz zamki elektroniczne EVO ACTIVA i Gaudi 2 to tylko niektóre przykłady jakie znajdują się w Nasxej palecie produktów.

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa budynków różnią się w zależności od ich cech przestrzennych i organizacyjnych. Jeśli jesteś zainteresowany instalacją zamków elektronicznych lub systemów kontroli dostępu o najlepszym stosunku jakości do ceny dla Twojego hotelu, skontaktuj się z nami. Udzielimy Ci kompletnych informacji, niezbędnych do prawidłowego zaplanowania i wykonania systemu bezpieczeństwa.